Jak samodzielnie zamontować kabinę prysznicową?

Wygodna i praktyczna łazienka to taka, która posiada kabinę prysznicową. Rozwiązanie to jest nie tylko oszczędnością miejsca w całym pomieszczeniu, ale i rozwiązaniem, dzięki któremu kąpiel może przerodzić się w błogą rozkosz. Kto z nas po ciężkim dniu w pracy nie marzy o orzeźwiającej kąpieli? Kto z nas w zimowy wieczór chętnie grzałby się pod strumieniem ciepłej wody? Bez względu na to, z jakich powodów zdecydowałeś się na zakup kabiny prysznicowej, nie będziesz tego żałował. Jednak sam zakup to nie wszystko. Pozostaje jeszcze montaż. Niemniej jednak montażu kabiny prysznicowej można dokonać samodzielnie. Sama procedura nie jest skomplikowana. Jak tego dokonać? O tym w poniższym artykule.

kabina natryskowa montaż

Prawidłowy montaż kabiny prysznicowej

Jak już wspomnieliśmy wyżej montaż kabiny prysznicowej, nie należy do skomplikowanych czynności. Jeśli jednak zdecydowaliśmy się na to, aby dokonać tego na własną rękę, warto dowiedzieć się jakich błędów nie popełnić i czego uniknąć, aby proces zakończył się sukcesem. W związku z tym podpowiemy, jak zamontować kabinę prysznicową w taki sposób, aby po jej montażu nie pojawiły się żadne niespodzianki.

Kabina prysznicowa najczęściej jest montowana na brodziku. Niemniej jednak ostatnie trendy wskazują także inną formę spływu – bezpośrednio na podłodze. Decydując się na montaż na brodziku, pamiętajmy o podstawowej kwestii. Mianowicie kabina powinna być zamontowana obok brodzika, a nie bezpośrednio na nim. Co więcej, boczna ścianka kabina powinna być wsunięta w profil dolny, a następnie w profil górny. Tak powinno się postąpić z każdą ścianką. Wkrętów używa się do skręcenia bocznych profili.

Natomiast zewnętrzne pionowe profile mocuje się do ramy kabiny. Uchwyty ścienne należy nałożyć na zewnętrzną stronę pionowych profili, a górne i dolne 10 cm od krawędzi profilu. Bardzo istotną kwestią w całym procesie montażu jest wypoziomowanie brodziku, ponieważ każdemu zależy na tym, aby utrzymać pion. Końcowym etapem jest montaż zawiasów, wstawienie drzwi oraz wsunięcie uszczelek. Silikon sanitarny może być przysłowiową wisienką na torcie kończącą cały proces montażu.

Jak zamontować kabinę prysznicową bez brodzika?

Na ten sposób montażu rzadziej się decydujemy. Jednak dla tych, których temat interesuje mamy kilka złotych rad. Podstawą jest kratka odpływowa, którą należy zamontować w podłodze. Aby woda prawidłowo odpływała, musi być zachowany odpowiedni kąt. Łatwo go uzyskać w nowo wybudowanej łazience, kiedy jesteśmy na etapie projektu i wiemy, czego pragniemy. W innym przypadku, gdy przerabiamy łazienkę, musimy wszystko zacząć od początku. Przede wszystkim musimy odpowiednio zaizolować warstwę w podłodze. Sama posadzka powinna być wykonana z wodoodpornych materiałów. W tym przypadku najskuteczniejsze są płytki. Jednak nie mogą one być śliskie.

Stojąc przed wyborem idealnej kabiny prysznicowej, dobrze przemyślmy dostępne warianty w taki sposób, aby ułatwić sobie montaż. Mimo że czynność ta należy do prostszych, czasem powstała już łazienka może okazać się nieprzystosowana do wybranego przez nas rozwiązania. Dlatego też warto zainspirować się naszymi wskazówkami i podpowiedziami.